WHATSAPP’TA “PARA TRANSFERİ” DÖNEMİ BAŞLIYOR!

Aylarca süren görüşmelerden ve denemelerden sonra, WhatsApp nihayet uygulamasındaki para transferi özelliğini başlattı. Facebook’a ait mesajlaşma servisi, Brezilya’daki kullanıcıların geçen yıl başlattığı WhatsApp’ın da sahibi olan Facebook’un ödeme hizmeti, Facebook Pay’ı kullanarak mesajlaşma uygulaması yoluyla para gönderebilecek ve alabileceklerini duyurdu.

WhatsApp, blog gönderisinde, şu anda tüketicilerin kullanması için ücretsiz olan (yani, komisyon ücreti alınmayan) ödeme hizmetinin, ancak ödemeleri almak için% 3,99 işlem ücreti ödediğini – altı haneli bir PIN ile çalışabileceğini veya işlemleri tamamlamak için parmak iziyle de uygulamanın kullanılabileceğini söylüyor.

Bunu, WhatsApp hesabınızı Visa veya Mastercard kredi kartınıza veya banka kartınıza bağlayarak Banco do Brasil, Nubank ve Sicredi dahil ilk yerel ortaklarla kullanabilirsiniz. Bir ödeme işlemcisi olan Cielo, işlemleri tamamlamak için WhatsApp ile de çalışıyor. Açıklamasın da“Gelecekte daha fazla ortağı ağırlamak için açık bir model oluşturduk” dedi.

Haberler biraz sürpriz oldu. WhatsApp, Hindistan’daki kullanıcılar arasında ödeme hizmetini aylardır test ediyordu (bu deneme Facebook Pay değil UPI değil, başka bir sistem kullanıyor), birçoğu dünyanın ikinci büyük internet pazarının hizmet için ilk bölge olacağını varsaydı.

Ancak Facebook, Hindistan’da, uygulamanın kullanıcılar açısından en büyük pazarı olmasına rağmen ödeme hizmetinde küçük, sınırlı bir kitlenin ötesine geçemiyor, Hindistan aylık 400 milyon aktif kullanıcıya sahipken, en büyük ikinci pazar Brezilya’da 120 milyon potansiyel var.

(Ve aslında, bu boyut nedeniyle ilginç bir pozisyon var: Google Pay ve Paytm dahil olmak üzere bir dizi diğer dijital ödeme hizmeti olsa da, bir mesajlaşma uygulamasında ödeme sunan net, büyük ve popüler rakipler ülke de yok.)

WhatsApp, neredeyse en başından beri ticari amaçlar için gayri resmi olarak benimsenmişti: Küçük işletme sahipleri, malların satışı, stokta olan ve benzeri konularla kullanıcılarla mesaj alışverişinde bulunmak için kullandılar. Ancak, şirketi 2014 yılında 19 milyar dolara satın alan Facebook’un kanadı altında WhatsApp, daha resmi bir iş hizmetleri getirme konusundaki büyük görevi ciddiyetle başlattı.

Buna, KOBİ’lerin uygulama içinde katalog ve stok bağlantıları göndermesine izin veren WhatsApp Business’ın lansmanı da dahil; Facebook’taki reklam verenler de WhatsApp hesaplarına bağlantılar oluşturabilir.

Ancak şimdi ödemelerle, 2 milyardan fazla kullanıcıya ulaşan WhatsApp, nihayet daha kapsamlı bir ticari alanda ve insanlara sadece bir ürün hakkında sohbet etmek veya ödeme ayrıntıları göndermek için değil, aynı zamanda işlem yapmak için de bir yer veriyor.

Şirketten gelen açıklama da, “WhatsApp’ta yapılan ödemeler bugün başlayarak Brezilya genelinde insanlara sunulmaya başlıyor ve süreç ilerledikçe herkese getirmeyi umuyoruz” dedi.

Facebook’a ait hizmet, Brezilya’daki kullanıcıların yerel işletmelerden sohbetlerini yapmadan alışveriş yapmak için WhatsApp’taki ödeme hizmetini kullanabileceğini söyledi.

Kaynak: https://www.ft.com/

BM Dergi

Öncekini Oku

ÜNLÜ FAST FOOD ZİNCİRİ KFC HEPİMİZİ ŞAKALADI MI?

Sonrakini Oku

App Store’un 2019’da Ne Kadar Kazandığı Açıklandı!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.