App Store’un 2019’da Ne Kadar Kazandığı Açıklandı!

Apple’ın internet sitesinde bir açıklama yapıldı ve Apple Store’un ne kadar kazandırdığı hakkında bir yazı yayımlandı.

2008 yılında kullanıcıların hizmetine 500 dilekçeyle beraber sunulan App Store, 12 yıldır bir başvuru formu mağazası. Apple, başvuru formu geliştiren kişilere şimdiye dek toplam 155 milyar dolardan fazla para ödedi.

Geçen yıl geliştiricilere toplam 40 milyar doları aşan ödeme yapan şirket, uygulamalarda yer alan ücretli içeriklerin gelirlerini geliştiriciler ile paylaşıyor. Peki Apple geçen sene de App Store baştan sona ne kadar kazanç elde etti?

Apple, ilgili rapora kadar App Store’un maddi (bedensel) olarak sattığı ürünler ile kullanıcılara sunduğu servislerden 413 milyar dolar kazanç elde etti. 61 milyar dolar ise dijital ürünler ve öteki servisler aracılığı ile kazanıldı.

ABD merkezli ekibin verdiği diğer bilgiler de oldukça ilginç. Zira Apple, başvuru formu içerisinde bulunan reklamlardan 45 milyar dolar kazandı. Bu gelirleri topladığımızda Apple’ın geçen yıl toplam 519 milyar dolar kazandığını ortada.

Peki App Store’a gelirini en çok hangi ülke sağlıyor?

Analysis Group’un hazırladığı istatisliğe göre Çin bu gelire 246 milyar dolarlık bir katkıda bulunuyor. Bu rakam da   yüzde 47 oranında App Store’a  bir gelir sağladı. Bunu yüzde 27 ile ABD takip etti ve diğer ülkeler de yüzde 26 olarak kaldı.

BM Dergi

Öncekini Oku

WHATSAPP’TA “PARA TRANSFERİ” DÖNEMİ BAŞLIYOR!

Sonrakini Oku

Trablusgarp Savaşı: Genç Osmanlı Subayları Libya’da

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.