Nitelikli İnsan Tahammülsüzlüğü

2023’e girerken de geçtiğimiz yıla girerken ifade ettiğimiz gibi Marie Curie’nin “İnsanlar hakkında daha az fikirler konusunda daha çok meraklı olun“ sözünü yorumlamak istiyorum. Geçtiğimiz yıl öneminin gittikçe artıyor olduğunu ifade etmiştik bu sözün. Her zaman bir umut olarak zihinlere, ifade edilenlere, yapılmak istenenlere bakma isteğinin ön planda olacağı ümidiyleyiz ancak bu ümit yeşermeye muhtaç bir bitki gibi kalıyor içimizde. İçinde bulunduğumuz vakit bize gösteriyor ki, bu yeşermenin olabilmesi için herkesin kendi kişisel devrimini gerçekleştirmesi gerekmekte. Burada kastettiğim kişinin bulunduğu sosyal çevredeki her bireyin ön yargı sahibi olmadan ifade edilenlere odaklanabilmesi. Eğer ki bir kişi buna kalkışırsa içinde bulunduğumuz çevrede mücadele edemeyebilir ve yine kişiler konusunda saplantılar devam edebilir. Evet yine bir klişe olacak ailenizi seçemezsiniz ama arkadaşlarınızı iyi seçin !

2023 yılına günler kala, henüz tanıştığım ve sohbetinden bir hayli keyif aldığım bir devlet adamı ağabeyimizden duyduğum bir sözü sizinle paylaşmak istiyorum. Kolay adamı (olanı) herkes idare eder asıl olan zor adamı(olanı) idare etmektir. Bu söz çok kıymetli, bir kez daha anladım ki nitelikli insan tahammülsüzlüğü diye bir gerçek var. Çünkü insan takdir edilmese bile en azından yaptığı güzel bir iş dolayısıyla karşısına adeta bir bariyer konmasına tahammül edemeyebiliyor. Vasat ve vasat altı insan profili ise nasıl olsa bir açığı, yaptığı hatası olması hasebiyle daha teslimiyetçi daha uysal görünebiliyorlar.

Kanaatimce buradaki soru niteliklilerle yola devam edip onların önüne taş koymamak mı evla, yoksa vasat uysallığı deyip yanlışlara, sorunlara meşruluk kazandırılması mı?

Safa Yaşar Çelik

BM Dergi

Öncekini Oku

İstemek

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.