Samanyolu Galaksisi’nde 30’dan Fazla Zeki Yaratık Türü Mü Var?

İngiliz bilim insanları, Samanyolu Galaksisi’nde 30’dan fazla zeki yaratık türünün var olabileceğini öne sürdü.

İnsanlık tarihindeki en büyük ve en uzun süredir devam eden sorulardan biri, evrenimizde başka akıllı yaşam formlarının olup olmadığıdır. Bununla birlikte, olası dünya dışı medeniyetlerin sayısı hakkında iyi tahminler elde etmek oldukça zordur.

Nottingham Üniversitesi tarafından yönetilen ve 15 Haziran 2020’de The Astrophysical Journal dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma bu soruna yeni bir yaklaşım getirdi. Akıllı yaşamın diğer gezegenlerde de Dünya’da olduğu gibi oluştuğu varsayımını kullanarak, araştırmacılar kendi galaksimizdeki akıllı iletişim medeniyetlerinin sayısı için bir tahmin elde etti. Galaksimizde 30’dan fazla aktif iletişim kurabilen akıllı medeniyet olabileceğini hesapladılar.

Araştırmaya öncülük eden Nottingham Üniversitesi, Astrofizik profesörü Christopher Conselice şöyle açıklıyor: “Akıllı yaşamın diğer gezegenlerde oluşması varsayımı altında Galaksimizde en az birkaç düzine aktif uygarlık olmalı, tıpkı Dünyadaki gibi.” 

Profesör, bu çalışmanın, insanlık medeniyetinin “geleceği ve kaderine” ilişkin önemli ipuçları ortaya koyduğunu söyledi.

Profesör Conselice, “Eğer farklı formlarda iletişim becerisi bulunan yaşamın yaygın olduğunu keşfedersek bu medeniyetimizin birkaç yüzyıldan daha uzun süre var olabileceğini açığa çıkarır. Ama buna karşın galaksimizde hiç aktif medeniyet olmadığını keşfedersek bu bizim uzun süreli varlığımız için kötü bir işaret olur.” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: https://scitechdaily.com

BM Dergi

Öncekini Oku

Trablusgarp Savaşı: Genç Osmanlı Subayları Libya’da

Sonrakini Oku

Dünyanın En Büyük Elektrikli Uçağı Havalandı!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.