Dünyanın En Büyük Elektrikli Uçağı Havalandı!

Dünyanın en büyük tamamen elektrikli yolcu uçağı 30 dakikalık bir test uçuşunu başarıyla tamamladı.

Test pilotu Steve Crane’e göre Washington’daki Moses Lake’deki bir havaalanından 28 Mayıs’ta havalanan eCaravan “kusursuz” performans gösterdi. Uçak dokuz yolcuya kadar yolcu taşıyabilir, ancak test uçuşu sırasında Crane uçaktaki tek kişiydi.

750 beygir gücünde bir elektrik motoruyla çalışan uçak, saatte 183 kilometre hızla uçtu ve 760 metre yüksekliğe tırmandı.

Uçağın elektrik motorunu geliştiren MagniX, uçağın 2021’in sonuna kadar ticari kullanıma hazır olmasını umuyor.

Geleneksel yakıtla çalışan motorlar olmadan, elektrikli uçaklar çevre için daha iyi, daha az gürültülü ve daha ucuz çalıştırılabilir. MagniX CEO’su Roei Ganzarski, elektrikli uçakların uçuş saati başına% 40 ila% 70 daha ucuz olacağını söylüyor.

Ganzarski, önümüzdeki 15 yıl içinde 1.600 kilometreden daha az olan tüm uçuşların tamamen elektrikli olacağına inanıyor, ancak bunun için pil teknolojisinin geliştirilmesi gerekiyor. Şu anda, eCaravan sadece 160 kilometre yol kat edebiliyor.

Ancak MagniX, pille çalışan uçaklar yaratma arayışında yalnız değil. Airbus, Embraer ve Rolls-Royce gibi şirketler de şu anda ilk tamamen elektrikli uçağını test eden NASA’nın yanı sıra elektrikli uçak geliştirmek için çalışıyorlar.

Kaynak: www.bbc.com/

BM Dergi

Öncekini Oku

Samanyolu Galaksisi’nde 30’dan Fazla Zeki Yaratık Türü Mü Var?

Sonrakini Oku

Otonom Araçlarda Risk Daha Mı Fazla?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.