Otonom Araçlarda Risk Daha Mı Fazla?

Yeni bir araştırma, otonom araç teknolojisinin kazaları azaltmak için bir çözüm olmasının aksine tüm kazaları önleyemeyebileceğini gösteriyor.

Oto güvenlik uzmanları, insanların ABD’deki kazaların yaklaşık% 94’üne neden olduğunu gösteriyor. Ancak ABD’de Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından yapılan bir araştırma, bilgisayar kontrollü otomobillerin sadece kazaların üçte birini durduracağını söylüyor.

Araştırma, otonom araçların sonunda tehlikeleri tanımlayacağını ve insanlardan daha hızlı tepki vereceğini ancak dikkati dağılmayacak veya sarhoş olmayacak olsa bile otonom araçlar, kazaların geri kalanını durdurması çok daha zor olacak gibi görünüyor.

Çalışmanın ortak yazarı Jessica Cicchino, “Otonom araçlar insanlardan daha hızlı tepki verebilse bile hala bazı sorunlar göreceğiz.” dedi.

IIHS, sürücünün dikkatinin dağılması, zayıf görünürlük veya çok geç olana kadar tehlikeleri tespit edememesi gibi ‘’algılama’’ hatalarından kaynaklananların dışında 5.000’den fazla kaza üzerinde çalıştı. Araştırmacılar ayrıca alkol veya uyuşturucu, uykuya dalan sürücüler veya tıbbi sorunları olan sürücülerden kaynaklanan kazaları ayırdı. Çalışmada, kendi kendine giden araçların bu sebeplerden kaynaklanan kazaları önleyebileceği görülüyor.

Ancak çalışma, kendi kendine giden arabaların geri kalanını önleyemeyeceğini söylüyor. Bunlar, başka bir aracın ne kadar hızlı seyahat ettiğini yanlış tahmin etme, yol koşulları için çok hızlı sürüş gibi planlama hataları veya bir aracın kontrolünü içeren hatalar gibi tahmin hatalarını içeriyor.

Örneğin, bir bisikletli veya başka bir araba aniden otonom bir aracın yoluna saplanırsa, yeterince hızlı olursa duramayabilir veya zaman içinde uzaklaşamayabilir.

Fakat üye olarak kendi kendini yöneten birçok araç şirketi bulunan Otomatik Araç Eğitim Ortakları, çalışmanın yanlış bir şekilde üstün algı ve dikkat dağıtıcılık eksikliğinin otonom araçların insanlardan daha iyi sürmesinin tek yolu olduğunu söyledi.

Örneğin özerk araçlar, IIHS çalışmasının kazaların% 38’ini suçladığı trafik yasalarını asla ihlal etmeyecek şekilde programlanabilir. Çalışma sayıları otonom araçların kazaların % 72’sini önleyeceğini gösteriyor ancak araçlar o kadar karmaşık ki toplam etki sadece bir tahminden ibaret.  

Kaynak: https://abcnews.go.com/

BM Dergi

Öncekini Oku

Dünyanın En Büyük Elektrikli Uçağı Havalandı!

Sonrakini Oku

Avustralya’nın Yeniden Yeşerdiğini Gösteren Uydu Görüntüleri Yayınlandı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.