Tarihte En Anlamsız 10 Savaş

Kuzey Haçlı Seferleri 1095 – 1290

Ortadoğu’da hakimiyet kurmak isteyen Katolik Hristiyanların, Müslümanlara karşı düzenledikleri askeri akınlardır. İçinde Kudüs’ün de bulunduğu bu topraklar Hristiyanlar için çok önemliydi ve “kutsal topraklar” olarak anılıyordu. Fakat 1147 yılından itibaren savaş amacını yitirmeye ve farklı hedefler edinmeye başladı. İskandinav ülkelerindeki Pagan grupları ve destekçileri de düşman ilan edildiler. Paganlara karşı verilen mücadele 1195 yılında Papa 3.Celestine’in resmi olarak savaş açmasıyla şiddetlendi ve 1200′lerin sonuna kadar devam etti.

 

Quasi Savaşı 1798 – 1800

Fransa o dönemde İngiltere ile İkinci Koalisyon Savaşı’nda idi ve Amerika savaşta tarafsızlığını ilan etmişti. Fakat İngiltere ile ticari ilişkilerini devam ettiriyor olması Fransa’dan tepki almıştı. Tam o sırada Fransız Devrimi gerçekleşti ve monarşiden cumhuriyete geçildi. Bunun üzerine Amerika Fransa’ya olan borçlarını ödemeyi reddetti. Borçlarının monarşiye olduğunu, cumhuriyete herhangi bir borcu bulunmadığını söyledi. Buna karşılık olarak Fransa, Amerika ticaret gemilerine el koymaya başladı ve herhangi bir uzlaşma yoluna gidilmeyeceğini söyledi. İki taraf arasında hafif kayıpların olduğu anlaşmazlık süreci 1800 yılında sona erdi ve serbest ticaret yapılamaya başlandı.

 

Jenkins’in Kulağı Savaşı 1739 – 1748

Avusturya Veraset Savaşı’nın bir bölümü olan bu savaş, Britanya ve İspanya arasında ve Karayipler’de gerçekleşmiştir. Hikayeye göre İngiliz kaptan Robert Jenkins’in gemisi, İspanyol kuvvetler tarafından ele geçirilmiştir. İspanyollar Robert Jenkins’i korsanlıkla suçlamışlardır ve ceza olarak da kulağını kesmişlerdir. Bunun savaşı başlatan neden olduğuna inanılmaktadır fakat kesin bir kanıt yoktur.

 

3.Pön Savaşı MÖ.149 – MÖ.146

Roma tarihinde önemli bir yere sahip olan Pön Savaşları, Kartaca devletine karşı verilmiştir. Savaşın genelde en öne çıkan özelliği ise, Kartaca’lı Hannibal’ın fillerden kurulu ordusuyla Alpler’de savaşmasıydı. Kartaca o dönemde Kuzey Afrika’nın büyük bir bölümüne sahipti. İlk 2 savaş tüm Güney Avrupa ve Kuzey Afrika’da verilmişti fakat üçüncüsü tamamen Kartaca odaklıydı. Sonuç olarak Roma savaşı kazandı ve Akdeniz’de hakimiyete sahip oldu. En ilginç kısmı ise savaşın bittiğine dair herhangi bir resmi açıklama yapılmamış olmasıydı. 1985 yılında iki ülke yöneticileri bir araya geldiler ve barış ilan ettiler. Böylece tam 2134 yıl sonra savaş resmi olarak sonlandırılmış oldu.

 

Birinci Berberi Savaşı 1801 – 1805

Amerika ve Berberi Ülkeleri (Fas, Cezayir, Tunus ve Libya) arasında başlayan savaştır. Berberi korsanlarının Afrika kıyıları ve Akdeniz’deki gemileri yağmalayıp mürettabatlarını kaçırmasıyla başlayan gerginlik, Berberi Ülkerleri’nin diplomatik görüşmeleri reddetmesiyle artmıştır. Sonuç olarak 1 Ağustos 1801 tarihinde savaşa başlamış ve Amerikan donanması Berberi limanlarına saldırmıştır. 1805 ilkbaharında Amerikan kuvvetleri Derna şehrini ele geçirmiştir. Daha sonrasında yapılan görüşmeler sonucunda barış ilan edilmiştir. Amerika esirlere karşılık Berberilere $60.000 ödemiştir.

 

Hint ve Avrupa Cephesi – Amerikan Devrimi 1778 – 1783

Aslında Amerikan Devrimi tamamen Amerika’yı ilgilendiren ve Amerika içinde gerçekleştiği tahmin edilen bir savaş olsa da öyle olmamıştır. Avrupa ve Hindistan’da birçok Avrupa ülkesi de bu savaş ortamında yararlanmak için harekete geçmiştir. Fransa, İngiliz karşıtı olduğu bilinen Mysore Krallığı ile müttefik olmuş ve Hindistan’da İngilizler ile savaşmak için birliklerini konumlandırmıştır. Bu arada İngilizler de Amerikanlar ile savaşmaktaydı. 7 Yıl Savaşları’nda Cebelitarık ve Minorka’daki adaları İngilizler’e kaybeden İspanyollar da İngilizler’e savaş açtı. Ayrıca Amerika’ya da asker ve para yardımında bulundular. Böylelikle Amerika ve fırsattan istifade eden müttefikleri Fransa ve İspanya İngiltere’yi mağlup etmiş oldu.

 

Sovyet – Japon Savaşı

Pek bilinmese de İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın teslim olmasının en önemli nedenlerinden biri de Sovyetler’dir. Almanya yenildikten sonra Pasifik’te Japonlar’la mücadele etme kararı alan Stalin, Nagasaki’ye atom bombası atılmadan bir gün önce, 8 Ağustos’ta Japonya’ya savaş açtı. 24 saat sonra ise Mançurya’ya 3 ayrı saldırı gerçekleştirdi. Büyük darbe olan Kwangtung ordusu da geri çekilmek zorunda kaldı. Mançurya’yı ele geçirdikten sonra da Kuzey Kore’ye saldırılar düzenleyen Stalin, çok geçmeden burayı da ele geçirdi ve Japonya daha fazla direnemeyip teslim oldu.

Sonderbund Savaşı 3 Kasım 1847 – 1847

İsviçre tarih boyunca tarafsızlığını korumuş ve savaşların dışında kalmıştır. Fakat 1847 yılında kendini hiç beklenmedik bir düşmanla, kendisiyle savaş içinde bulmuştur. 1847 yılında Sonderbund’daki kantonlarda (küçük eyaletler) fikir ayrılıkları şiddetlenmiş ve Protestanlar ile Katolikler bir çatışma içine girmiştir. Savaş 26 gün sürmüş ve 89 kişi hayatını kaybetmiştir. Sonuç olarak kantonların devri sona ermiş ve fedaral yapıya geçilmiştir.

 

Aleut Adaları Seferi 1942 – 1943

İkinci Dünya Savaşı Pasifik Cephesi’nde Amerika ve Japonya arasında gerçekleşen çatışmalardır. Alaska’nın parçası olan Aleut Adaları, Pasifik Okyanusu üzerinde çok stratejik bir konumda bulunuyordu. Küçük bir Japon kuvvetinin Attu ve Kiska Adalarını işgal etmesiyle mücadele başlamıştır. Adanın Amerika’ya uzaklığı, hava koşulları ve arazi ABD kuvvetlerinin işini zorlaştırıyordu. 1935′te General Billy Mitchell’ın Millet Meclisi’ne “İnanıyorum ki gelecekte kim Alaska’ya sahip olursa dünyaya sahip olur, bence dünyadaki en önemli stratejik noktalardan birisi” demiş ve bu düşüncesi seferin düzenlenmesindeki en önemli etkenler arasında yer almıştır. Japonlar Kuzey Pasifik karşısındaki olası bir ABD saldırısının Aleutlar’ın kontrolüne engel olabileceğine dair görüşmeler yapmışlardır. ABD aynı şekilde batı kıyılarına karşı gerçekleştirilen hava saldırıları için adaların üs olarak kullanılmasından endişe duymuştur. Sonuç olarak Kanada ve Amerika kuvvetleri Japon birlikleri geri püskürtmüş ve adayı ele geçirmiştir. Fakat Japonlar adaya bubi tuzakları kurmuştur ve Amerika boş adayı işgal etmek için 313 askerini feda etmiştir.

 

Anglo-Zanzibar Savaşı 27 Ağustos 1896

38 dakika süren bu savaş tarihin en kısa savaşıdır. Zanzibar sultanı Hamad Bin Thuwaini’nin 25 Ağustos 1896′ta ölümünden sonra, yeni sultan Khalid Bin Barghash olmuştur. Barghash İngiliz himayesinden kurtulup, bağımsızlığını ilan etmek istiyordu. Ayrıca İngiltere, daha iyi anlaşabileceklerini düşündükleri bir başka sultan adayı olan Hamud Bin Muhammed’i destekliyordu. Bu sebeple Barghash’a tahttan inmesi için ultimatomda bulunuldu. Bunu reddeden Barghash’a karşı savaş açıldı. 5 İngiliz gemisi limanda bekliyordu ve saldırıya geçtiler. Zanzibar gemileri batırıldı, sahil güvenlik birimleri yok edildi ve yaklaşık 500 kişi yaralandı veya öldürüldü. Sonuç olarak Zanzibar teslim oldu, Barghash tahttan indirilerek Doğu Afrika’ya sürgüne gönderildi.

 

BM Dergi

Öncekini Oku

Yaşayan Müzelerle Kültürel Mirasa Sahip Çıkmak!

Sonrakini Oku

Yüksek IQ’ları ile Dünya Tarihinin Gördüğü En Büyük 21 Dâhi

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.