Herkesi Heyecanlandıran Teknofest

TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali İstanbul’da 3. havalimanında gerçekleşti.

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin en önemli ayağını teknoloji yarışmaları ile oluşturdu. 

Havacılıktan otomotive, yapay zekadan simülasyon sistemlerine, su altı araçlarından otonom araçlara uzanan geniş bir spektrumda düzenlenen 19 farklı kategoride yer alan teknoloji yarışmalarına Türkiye’nin 81 ilinden 122 farklı ülkeden toplamda 17.773 takım başvuru yapmış olup 2.000’den fazla takım 50.000 yarışmacı finalist olmaya hak kazandı.

Türkiye’de gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusuna ilgilerinin artması hedeflenmiş, ön eleme aşamasını geçen takımlara maddi destek ve malzeme desteği sağlanarak bu alanda çalışan binlerce gencin projesi desteklenmiştir.

1 milyon 720 bin katılımla Türkiye’nin değil dünya taritarihinin en etkin festivali olarak tarihe geçtiği belirtildi. 

BİRBİRİNDEN GÖRKEMLİ GÖSTERİLER NEFESLERİ KESTİ

Hava gösterilerinin öne çıktığı festivalde Rus yapımı ‘Su-30’ uçaklarından oluşan Rus Şövalyeleri Akrobasi Takımı gökyüzünde görkemli gösteriler yaptı. Solo Türk ve Türk Yıldızları ise gerçekleştirdiği heyecan verici gösteriler ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü ve cesaretini bir kez daha ortaya koydu. 

Atatürk Havalimanı’nda binlerce kişi yine gözünü gökyüzünden alamadı.

Hayat Kurtaran Uygulama TEKNOFEST’te tanıtıldı

Emniyet Genel Müdürlüğünce aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet olaylarının anında bildirilebilmesi amacıyla tasarlanan KADES, şiddet mağduru kadınların acil durumlarda bir tuşla 112, 115 ve 156 ulaşmalarını sağlıyor.

Acil Çağrı Merkezine Emniyet Genel Müdürlüğünce şiddet mağduru kadınların acil durumlarda kullanması amacıyla geliştirilen  Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES), TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST İstanbul)tanıtıldı.

TEKNOFEST İstanbul’daki İçişleri Bakanlığı standında Emniyet Genel Müdürlüğünde görevli polis memurları, KADES uygulamasıyla ilgili kadın ziyaretçilere bilgi verdi.

Aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet olaylarının anında bildirilebilmesi amacıyla tasarlanan KADES, şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla polise ihbarda bulunmalarını sağlıyor. 

BM Dergi

Öncekini Oku

Sosyal Medya Reklamları 2020’de Gazeteleri Geçecek

Sonrakini Oku

‘‘Bir Hayalim, Bir Fikrim Var’’ Yıldız Teknopark

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.