“GÖRÜNMEZ ADAM”A DOĞRU ADIM ADIM! ŞEFFAF İNSAN HÜCRESİ ÜRETİLDİ!

Bilim insanları kalamarların özelliklerinden esinlenerek, şeffaf halde bulunabilen insan hücreleri üretti. Biyologların çalışmaları, ileride üzeri tamamen şeffaf hale getirebilecek ve eski hallerine döndürebilecek hücreler üretmek üzere devam ediyor.

Bir İngiliz dergisinde yayımlanan makaleye göre Kaliforniya Üniversitesi’nden Alon Gorodetsky’nin öncülüğündeki bilim adamları, denizlerdeki vahşi hayvanlardan korunmak için belirli süreliğine şeffaflaşabilen ‘’Doryteuthis opalescens’’ türünden dişi kalamarlardan etkilendi ve bu özelliği insan hücresi üzerinde denemeye karar verdi.

Sputnik’in haberine göre; ‘’hücrelerin şeffaflığını kontrol etme sisteminin araştırmacılar için harika bir araç olabileceğini düşünen uzmanlar, çalışmanın üzerine yoğunlaştı.’’

Hücrenin rengini ve şeffaflığını etkileyen proteinleri sentezlemesin de yeterli olmadığını bilen araştırmacılar, bu proteinlerin optik özelliklerini kontrol amacıyla uyarıcı olarak sıradan sofra tuzu (NaCl) kullandı.

Yapılan deneyler, tuz konsantrasyonunun, reflektinlerin ve dolayısıyla hücrelerin şeffaflığını etkide bulunduğunu, şeffaflık oranını yükseltmek için sitoplazmadaki tuzun konsantrasyonunun düşürülmesi gerektiğini ortaya koydu. Tuz konsantrasyonunun arttırılması da hücreyi eski haline getirmek gerekiyordu.

Araştırmacıların ürettiği hücreler, kafadan bacaklılardaki hücrelere göre şeffaflığını değiştirme açısından şimdilik geri kalıyor. Ancak uzmanlar, ileride bu özelliklerini daha efektif hale getirme noktasında ümitli.

BM Dergi

Öncekini Oku

20. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNE ÖZEL PARA

Sonrakini Oku

GELMİŞ GEÇMİŞ EN ZOR BULMACA

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.