AYA İLK NAKLİYAT 2022’DE

Elon Musk’un kurucusu olduğu SpaceX şirketi, yakın zamanda tanıtımını yaptığı uzay aracı Starship, artık NASA için aya ilk teslimatı yapmayı bekliyor. Eğer işler planlandığı gibi yürürse 2022 yılında Ay’a, 2024 yılında Mars’a astronot taşıyacak.

SpaceX’in tasarlamış olduğu Ay’a veya Güneş Sistemi’ndeki herhangi bir yere insan ve eşya taşıyabilen uzay aracı, misyonunu yerine getirdikten sonra Dünya’ya geri dönüp dikey iniş yapabilecek.

Ekipmanlarını Ay’a taşımak için NASA Blue Origin, Sierra Nevada Corporation, Ceres Robotics, Tyvak Nina Satellite Systems ve SpaceX gibi farklı şirketlerle anlaşmıştı.

SpaceX de , Nasa’nın Commercial Lunar Payload Services (CLPS) programı aracılığıyla NASA’nın ay yüzeyine robotik yükler teslim etmeye uygun anlaştığı beş yeni şirketten biridir. SpaceX, bu işi şirketin öncelikle insanlığın çok dilli bir tür haline gelmesine yardımcı olmak için geliştirdiği yeniden kullanılabilir uzay gemisi roket ikilisi Starship ve Super Heavy ile yapmayı öneriyor. Eğer plana göre hareket edilirse Starship, NASA ekipmanlarını çok yakında Dünya’nın en yakın komşusuna bırakmaya başlayabilir.

Elon Musk’a ait SpaceX şirketi, Nasa’nın astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken’i Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) götüren Crew Dragon adlı uzay aracı 30 Mayıs’ta fırlatılmıştı. Böylece, özel sektör ilk kez uzaya insanlı bir araç göndermiş oldu.

BM Dergi

Öncekini Oku

YILDIZLAR NASIL FARKLI RENKLERE SAHİP OLURLAR?

Sonrakini Oku

20. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNE ÖZEL PARA

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.