Youtube Günde 1 Milyar Saat İzleniyor

YouTube popülaritesini ciddi anlamda artırıyor. Google’ın sahip olduğu popüler video paylaşım hizmeti, insanların her gün 1 milyar saatlik YouTube içeriği izlediğini gösterdi.

YouTube, 1 milyar izlenme sayısının 2012’den beri 10 kat arttığını söyledi. Her dakikada 400 saatlik video veya günde 65 video yüklendi. Şirket, bir insanın milyar saatlik bir YouTube içeriğini izlemesi için 100.000 yılın üstünde zamanını alacağını söylüyor. Bu ayın başlarında YouTube, 10.000’den fazla abonesi bulunan tüm içerik oluşturuculara canlı akışı açtı.

Tüm dünyanın ortak çalışması

Şöyle düşününce biraz daha mantıklı geliyor. Her gün saatlerce video izleyen süper kullanıcılar hiç de alışılmadık değil. Aynı

videoyu defalarca izlemek isteyen çocukları da unutmamak gerek. Geri kalan internet kullanıcılarının da kendilerine gönderilen bir videoyu izlediği, sosyal medyada bir videoya denk gelip tıkladığı veya herkesin hakkında konuştuğu güncel bir olaydan haberdar olmak için Youtube’a girdiği düşünüldüğünde toplam rakam bir milyar saati buluyor.

Google, tek bir kişinin bir milyar saat boyunca video izleyebilmesi için, sitede 100 bin saat uzunluğunda bir çalma listesi bulması gerektiğini belirtiyor. Bu şekilde ulaşılması imkansız olan rakama, her geçen gün daha fazla internete ve birbirine bağlı hale gelen toplumların bir araya gelmesi ile çok daha kolay bir şekilde erişilebiliyor.

Televizyonu geçebilir

Rakamlardan bağımsız olarak Youtube’un her geçen gün daha da büyük bir medya merkezi haline geldiğini fark etmemek mümkün değil. Öyle ki, Youtube ABD’de en fazla izlenen platform olarak televizyonu tahtından edebilir. Araştırma şirketi Nielsen’in verilerine göre ABD’de her gün 1,25 milyar saat televizyon izleniyor ve bu rakam her geçen yıl azalıyor. Öte yandan Youtube kullanımı git gide artıyor. Yakın gelecekte Youtube’un televizyonu geride bırakarak en popüler platform olması bekleniyor.

BM Dergi

Öncekini Oku

Türk Yapay Kalp Cerrahı Almanya’da Yılın Doktoru Seçildi

Sonrakini Oku

64 Gb’lık Iphone 11 Pro Yerine Neler Alabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.