TARIM BOSTON DYNAMİCS’ in GELİŞTİRDİĞİ ”SPOT”a EMANET !

Dünyanın en gelişmiş robot köpeği, Yeni Zelanda’daki çiftçilerin, koyun sürüsüne bakmak, tarlaları dolaşmak, arama ve kurtarma görevlerine devam etmek gibi bir dizi tarımsal görevleri yerine getirmesine yardımcı oluyor.

Güçlü otonom robot, 1992 yılından günümüze insana benzetim amaçlı dinamik robot ve yazılımların tasarımı ve yapımında uzmanlaşmış bir mühendislik şirketi olan ABD merkezli Boston Dynamics tarafından geliştirildi. Robotun yetenekleri arasında merdiven çıkma, zorlu arazide seyahat etme ve hatta kapıları açma yer alıyor. SPOT adı verilen robot, ROCOS teknoloji şirketi tarafından geliştirilen bir yazılımla donatılmıştır ve işçi kıtlığının baskısını hafifletmek ve çiftçilikte hassasiyet yaratmak için yaratılmıştır. SPOT tabii ki şirketin geliştirdiği tek robotik varlık değil. Boston Dynamics tarafından üretilen diğer robotlar; Big Dog, RHex, LittleDog, Petman, Atlas, Wild Cat’ dir.

Bazı araştırmacılar, koronavirüs pandemisinin robotik yardımcılar için yeni bir çağa yol açtığını söylüyorlar. Yeni Zelanda’da bir gösteri sırasında, robot köpek bir koyun sürüsü sürmek için uzaktan kontrol edildi. Robot köpeğin de son zamanlarda Singapur’da bir parkta devriye gezdiği ve insanlara sosyal mesafeyi uygulamalarını önerdiği görülmüştür.

BM Dergi

Öncekini Oku

Yerli efsane Anadol 54 yaşında

Sonrakini Oku

GOOGLE, BEYİN İÇ BAĞLANTILARINI GÖSTEREN EN DETAYLI 3D HARİTAYI YAYINLADI!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.