Renklerin Pazarlama Stratejisindeki Etkisi

Biz farkında olmasak da etrafta gördüğümüz renkler düşüncelerimizi kontrol etme ve harekete geçirme yetisine sahiptir. Bu durumun ‘’algıda seçicilik’’ olduğu söylense de renklerin bu özelliği keşfedilmiş ve bilimsel olarak kanıtlandıktan sonra pazarlama sürecine dahil edilerek, müşteri üzerinde istenilen etki yaratılmaya çalışılırken, satışların arttırılması politikası uygulanmaya başlamıştır.

Renklerin duyguları kontrol etme ve harekete geçirme özelliği büyük firmalar tarafından fark edildikten sonra marka logosunda bu strateji uygulanmış, ardından mekanlar da ona göre dizayn edilmiştir.

 

KIRMIZI

Heyecan, tutku ve aşkı temsil eder. Kırmızı rengi yoğun olarak kullanan en bilindik markalar YouTube ve Redbull.

 

MAVİ

Sadakat ve güvenin rengidir. Bu rengi yoğun olarak kullanan en bilindik markalara Samsung, Ford, Facebook ve Türkiye İş Bankası örnek olarak verilebilir.

 

YEŞİL

Sakinleştirici bir etkiye sahip olan yeşili ağırlıkta ve yoğun olarak kullanan en önemli marka, herkesin de bildiği üzere Starbucks.

 

KAHVERENGİ

Doğallığı ve güvenilirliği temsil eden kahverengini yoğun bir şekilde kullanan marka M&M’s.

 

MOR

Mor asaletin, lüks yaşamın ve zenginliğin rengidir. Bu rengi en yoğun şekilde kullanan markalar arasında Yahoo ve Asprey bulunmaktadır.

 

SARI

Davetkar ve enerjik bir renk olan sarıyı yoğun bir şekilde kullanan fast food sektörünün öncü isimleri McDonald’s ve Burger King.

 

PEMBE

Kadınsılık, duyarlılık ve saflığı temsil eder. Bu rengi kullanan markalara Lacoste ve Victoria’s Secretörnek olarak verilebilir.

 

GRİ

Swarovski kristallerin yerleştirilmesinde el

işçiliğine üstün bir hassaslık kazandıran,

Pointiage gibi özel teknikler kullanmaktadır.Buda tasarımlarını özel kılmaktadır.

 

TURUNCU

Yazın ve sıcağın rengi olan turuncu fantayı sektörde, bu rengin ayrılmaz bir parçası haline getirmiştir.

 

MULTİ

Dinamizm, karışıklık ve işlevselliği temsil eden bu renk grubunu kullanan markalar, kendilerini tek renkle özdeşleştirmeyerek daha fazla renk kullanmayı tercih etmişler. Örnek olarak Avea, Google ve Ebay verilebilir.

BM Dergi

Öncekini Oku

Dünya’nın En Değerli 10 Markası

Sonrakini Oku

Vizesiz Gidilebilen ve Görülmeye Değer Ülkeler

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.