Facebook’un 10 Yıllık Kalkınma Planı

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin önümüzdeki 10 yıla dair planlarını açıkladı. Bu planlar arasında Facebook Messenger, videolar ve sanal gerçeklik gibi konularda yapılacak geliştirmeler yer alıyor.

Botlar

Facebook Messenger uygulaması artık chat botlarını destekleyecek. Böylece kullanıcılar şirketlerin geliştirdiği botlarla Messenger üzerinden mesajlaşarak haberleşebilecek. Etkinlikte yayınlan bir video ile Messenger’ın özellikleri tanıtılırken, Poncho adlı hava durumu uygulaması ve 1-800-Flowers adlı çiçek sipariş hattının Messenger botları beğeniye sunuldu. Kullanıcıların Messenger’da kendi istekleri ile aktif hale getireceği botlar gelecekte kullanıcılara mesajla ulaşabilmek için Facebook’a ödeme yapacak.

Video

Facebook geçtiğimiz günlerde Canlı Yayın özelliğini mobil uygulamasında ön plana çıkarma kararı almıştı. Sadece bu karar bile Facebook’un videoya ne kadar önem verdiğini gösteriyor. 2021’e kadar mobil trafiğin yüzde 70’inin video şeklinde olacağını tahmin eden Facebook bu alana yatırım yapmaya devam ediyor. Etkinlikte tanıtılan Live API ile geliştiriciler kendi cihazları üzerinden Facebook’ta yayın yapabilecekler. Bunun bir örneği olarak, DJI’ın ürettiği Facebook üzerinden canlı yayın yapabilen drone Mark Zuckerberg sahnedeyken etrafta uçarak etkinlikte canlı yayın yaptı. Yine Facebook üzerinden canlı yayın yapması için üretilen Mevo adlı mini kamera etkinlikte tanıtılan bir başka ürün oldu. Facebook üzerinde yayınlanan videoların başkaları tarafından çalınıp kullanılmasına dair de çalışmalar yürüten Facebook, gelecekte videolarınızı korumak için ‘video rights‘ adlı sistemi uygulamaya sokacak. Böylece sizin videonuzu bir başkası paylaşırsa Facebook size haber verebilecek. Videolarla ilgili son gelişme de Facebook’un fotoğraflarda kullandığı yüz tanıma teknolojisinin videolara uygulanması. Yakın gelecekte Facebook yüklediğiniz videolardaki yüzleri inceleyerek videodaki arkadaşlarınızı algılayacak ve bu kişileri otomatik olarak etiketleme imkanı sunacak.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik

Mark Zuckerberg’in sanal gerçekliğe verdiği önem, Oculus Rift’i satın almak için milyar dolarları ortaya koyduğu çok iyi biliniyor. Bu teknolojinin bir an önce yaygınlaşması için sürekli çalışmalar gerçekleştiren Facebook, etkinliğinde Samsung Gear VR gözlükleri bedava dağıtarak daha fazla kişinin bu deneyimi yaşamasını sağladı. Ancak Facebook’un gelecekte görmeyi planladığı sanal gerçeklik gözlükleri Samsung’un tasarımına hiç benzemiyor. Sıradan gözlüklerden farkı olmayan bir tasarımı seyircilerle paylaşan Facebook gelecekte Oculus’u da bu tasarımla üretmeyi amaçlıyor. Sanal gerçeklik konusunda etkinliğin en etkileyici anı ise Surround 360 kameranın tanıtılmasıydı. 17 kamerası ile üç boyutlu ve 360 derece çekim yapabilen cihaz, herhangi bir düzenlemeye gerek kalmadan 360 derece videolarınızı Facebook’a yüklemenizi sağlayacak. 8K çözünürlükte video kaydedebilen Surround 360’nin satış fiyatı 30 Bin Dolar olarak tahmin ediliyor. Facebook konferansta Instant Articles özelliğini tüm geliştiricilere açtığını bildirdi. Bu özellik, Facebook’ta yayınlanan haber makalelerinin çok daha hızlı açılmasını sağlıyor ve böylece makalelerin okunma ve paylaşılma oranları artıyor.

BM Dergi

Öncekini Oku

“İyi çay içme isteği şatafatla alâkalı değildir, masum bir keyif meselesidir.”

Sonrakini Oku

Türk Yapay Kalp Cerrahı Almanya’da Yılın Doktoru Seçildi

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.