Ay’a Aslında Hiç Gidilmedi ve Her şey Amerika’nın Kurgusu muydu?

Tarih 20 Temmuz 1969, yer Ay. Başrolde Neil Armstrong… Ay’a atılan ilk adım tamami ile kurgu ürünü olabilir mi? Sadece merak ediyoruz ve komplo teorilerini hep beraber masaya yatırıyoruz.

Öncelikle Ay’a gidildiği, ayak basıldığına dair bilgilerin hepsi kabul ediyoruz fakat bu konuda birkaç tartışmalar var ki bizi de ufak bir dedektiflik yapmaya itti. Her şeyi başa saralım ve bilinen o hikayeyi hatırlayalım.Apollo 11 Ay’a iniş gerçekleştirmeden evvel birden fazla deneme yapıldı ve Apollo 7 ile başlayan bu denemelerin hepsi başarısız oldu. 7, 8, 9 ve 10. görevlerin tümü sadece Ay’ın fotoğraflarını çekip geri dönebilmekten ibaretti. Hiçbirinde Ay’a ayak basılamadı.

İşte Apollo 11 ve içinde Neil Armstrong’un da bulunduğu 3 astronotla Ay’a yolculuğu…

Yolculuğun dördüncü günü Ay çevresinde atılan turlar sonucu iniş yapılacak uygun nokta bulundu ve yakıtları bitmek üzereyken başarılı iniş gerçekleştirildi. İnsanlık tarihinin en büyük adımlarından biri gerçek olmuştu, Ay’a ulaşmıştık.

Yolculuğun dördüncü günü Ay çevresinde atılan turlar sonucu iniş yapılacak uygun nokta bulundu ve yakıtları bitmek üzereyken başarılı iniş gerçekleştirildi. İnsanlık tarihinin en büyük adımlarından biri gerçek olmuştu, Ay’a ulaşmıştık.

BİR İNSAN İÇİN KÜÇÜK, İNSANLIK İÇİN DEV BİR ADIM 

Armstrong, araçtan yavaş yavaş çıktı (yer çekimi olmadığı için, yoksa hızlı davranabilirdi) ve ilk adımı attı. Hatta bu adımı yıllar boyu yankılanacak “Bir insan için küçük, insanlık için dev bir adım.” sözlerle kayda geçirdi. İyi söz, değil mi? Bizce de öyle. Belli ki çalışmıştı bu sözlere. Fotoğraflar çekildi, her şey kayıt altına alındı…

Fakat tüm bunlar Ay da değil de bir film stüdyosunda mı gerçekleşmişti? Sonuçta ABD ve Rusya arasında süren ‘uzay’ savaşı hararetlenmiş ve iki ülkeden birinin artık bir adım daha öne geçmesi gerekiyordu. Kazanan ABD olmuştu. Bu olayın 50. yılını geride bırakmışken komplo teorilerini ele alalım, bakalım her şey bir  senaryodan mı ibaretmiş…

Aslında Apollo 11 yörüngeden hiç ayrılmadı, Ay’a ayak basılmadı tezinin ilk maddesinde bayrak muamması var.

Ay’da yer çekimi ve rüzgar yokken bu bayrak nasıl dalgalanıyordu? Bu görüntü Dünya’da çekilmiş gibi değil miydi?

 Aslında bayrağın dalgalandığı falan yok. Üst tarafına bakılacak olursa aşağı doğru hiçbir meyil görünmüyor, burada görülen dalgalanma yanılsaması bayrağın bırakıldığı an aldığı şekil ve bu şekilde neredeyse hareketsiz kaldığı söyleniyor.

Bayrak muamması, çözüldü. Peki astronotların fotoğraflardaki botlarıyla giydikleri kostümün botları farklı mı? İzleri hiç de aynıymış gibi değil.

Doğru, iki bot farklı. Gizem çözüldü, Ay’a gidilmemiş…

Şaka yaptık. Yukarıdaki kostüm Armstrong’a ait fakat fotoğraflardaki bot izi Aldrin’in botu tarafından ortaya çıkmış. Bu görüntüye bakıldığında da bot izlerinin uyuştuğu görülüyor. Heyecana mahal yok. Böylesine bir prodüksiyon gerçekleştirilmiş olsa emin olun bot izlerinin birbirinin tutması için azami çaba sarf edilirdi. Astronotlar Ay radyasyon kuşağında hayatta kalamazlardı. Bunun üstesinden nasıl gelindi? Van Allen Kuşağı olarak bilinen bu manyetik alan insanlar için hayati sonuçlar doğuracak kadar kuvvetli. Aslında buradaki radyasyon gündelik hayatta karşılaştığımız hızlar için anlam ifade ediyor olsa da Apollo 11’in kalkışı esnasında kazandığı hız düşünüldüğünde neredeyse yok denecek kadar etkili.

 

Professor Anu Ojha, bu alandan çok kısa süre içerisinde geçildiği için astronotlar üzerinde neredeyse hiçbir etki görülmemiş. Fotoğraflara dönelim. İki ayrı nesnenin gölgesi nasıl birbirine paralel değil? Güneş ışığı altında böyle bir şey mümkün mü?

Bir stüdyo aydınlatması olduğuna dair bu komplo teorisini yanıtlamak için hemen fotoğrafın orijinaline, daha geniş perspektifli haline geçiş yapalım.Gölgeler birbirine paralel değil çünkü zemin düz değil. Durumun stüdyo ışığıyla bir alakası yok. Ay’a ayak basılmadığına dair komplo teorilerini gördükten sonra bir kez daha anladık ki insanlık tarihinin en büyük başarılarından biri öyle basit sorularla yanlışlanamıyor. Bu tezlere bir şans verdik ama olmadı. Durum böyle. Gelin tartışalım, siz Ay’a yapılan Apollo 11 göreviyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

 

 

 

BM Dergi

Öncekini Oku

Türk Yapay Kalp Cerrahı Almanya’da Yılın Doktoru Seçildi

Sonrakini Oku

Hawking: İnsanlığın Son 1000 Yılı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.